Tuloskatsaus 3.9-11.9 – SM-viesteissä HelSY paras piiri – HKV paras seura


Tapioiden voittoist kävelyjoukkueet Kuva: Espoon Tapiot facebook

 

Viikonloppuna SM-viestit olivat pääosassa. Piirin seurat olivat vahvasti esillä, HKV oli paras seura, Espoon Tapiot voitti molemmat kävelyviestit ja teki miehissä myös SE:n. Joukkueessa kävelivät Jere Niemi, Jaakko Määttänen ja Joni Hava. Kalevan Malja-pisteitä saivat myös KU-58, Rekolan Raikas, Tapanilan Erä ja Vantaan Salamat.  Hieno oli myös viestien lopetus, kun miesten 4X400 metrillä HKV piti Kalevan Maljan voittaneen Jyväskylän Kenttä-Urheilijat takanaan.

Heittäjät ovat kokeilleet kisakauden päätteeksi seuraavan kauden painavampia välineitä, ja siltäkin rintamalta saatamme kuulla piiriennätysuutisia.

Masters-urheilijoista VU:n Viivi Avikainen juoksi 35-vuotaiden 100 metrin aitojen SE:n 14,32 Kirkkonummella.

Syksyn massajuoksutapahtumat alkoivat. Viikonloppuna juostiin hyviä aikoja Tallinnassa. Ensi viikonloppuna on Espoon Rantamaraton ja seuraavana Pääkaupunkijuoksu Pirkkolassa.

Alle 13-vuotaiailla on 24.9 toiset pm-moniottelut Otaniemessä.

 

 

 

 

11.9. Rusko/V, Tuiskun heittokisat:

T11 Kuula/SP (2,00 kg) 2) Mira Montonen (-11) EspTa 7,91.

T11 Kiekko/DT (0,60 kg) 2) Mira Montonen (-11) EspTa 29,34.

 

11.9. Tallinn EST:

M Maraton/Marathon 12) Matti Jonkka (-96) KU-58 2.38.13, 27) Ari Mattila (-82) (Espoo) 2.48.18, 103) Marko Kahilainen (-71) KU-58 3.09.22, 149) Pekka Myllylä (-69) (Helsinki) 3.17.59, 230) Aapo Nissinen (-88) (Vantaa) 3.25.11.

N Maraton/Marathon 56) Niina Saaranen (-99) (Helsinki) 3.44.23 PB.

 

10.9.-11.9. Tampere/Ph, Seuran mestaruusheitot:

M Moukari/HT (7,26 kg) (11.9.) 1) Max Lampinen (-04) KU-58 66,12.

 

10.9.-11.9. Jyväskylä, SM-viestit:

M 4×100 m (10.9.) 3) HKV 41,44 (Matias Linkoaho, Jonathan Hyvärinen, Lassi Kaukonen, Elias Jrad). Alkuerät (10.9.) 1. erä 3) HKV 41,49 (Matias Linkoaho, Jonathan Hyvärinen, Lassi Kaukonen, Elias Jrad); 2. erä 7) TapE 43,95 (Tomi Laakso, Samu Laakso, Tomas Jatsko, Sami Bärlund).

M 4×400 m (11.9.) 2. erä 1) HKV 3.13,12 (Matias Linkoaho, Lassi Kaukonen, Niko Viljola, Elias Jrad), 8) TapE 3.26,72 PB (Tomas Jatsko, Samu Laakso, Sami Bärlund, Tomi Laakso).

M 3×3000 m kävely (11.9.) 1) EspTa 36.37,46 PB SE kk (Jere Niemi, Jaakko Määttänen, Joni Hava).

M 4000 m viesti (10.9.) 3) HKV 9.56,48 (Niko Viljola, Matias Linkoaho, Elias Jrad, Eero Saleva).

M 4×1500 m sekaviesti (11.9.) 3) HKV 17.19,56 (Aki Nummela, Rauha Buchwald, Eero Saleva, Moona Latvala).

M19 4×100 m (10.9.) 3) HKV 43,01 (Aarni Lemetti, Miki Laakso, Lassi Pihlavisto, Simeon Vorselman), 4) EspTa 43,18 (Henri Matikainen, Lassi Lehtimäki, Jonatan Sperryn, Johannes Hakala). Alkuerät (10.9.) 1. erä 3) HKV 43,33 (Aarni Lemetti, Miki Laakso, Lassi Pihlavisto, Simeon Vorselman); 2. erä 3) EspTa 44,08 (Henri Matikainen, Lassi Lehtimäki, Jonatan Sperryn, Johannes Hakala).

M19 4×400 m (11.9.) 2. erä 3) HKV 3.25,26 (Miki Laakso, Lassi Pihlavisto, Daniel Äikäs, Simeon Vorselman).

M19 3×800 m (10.9.) 4) HKV 6.06,13 (Johannes Mäkelä, Simeon Vorselman, Daniel Äikäs).

M17 4×100 m (10.9.) 1) EspTa 43,13 PB (Eerik Nyyssönen, Luka Veselinovic, Waltteri Koenkytö, Alexander Mitchell), 2) HKV 43,86 (Lauri Kylmäpuro, Viljami Heinonen, Aapo Reinikainen, Viljami Lestinen). Alkuerät (10.9.) 1. erä 1) EspTa 43,57 PB (Eerik Nyyssönen, Luka Veselinovic, Waltteri Koenkytö, Alexander Mitchell), 6) VantSa 46,30 (Eeli Mäkelä, Tumi Siranko, Ukko Ikonen, Noel Joensuu); 2. erä 1) HKV 44,36 (Lauri Kylmäpuro, Viljami Heinonen, Aapo Reinikainen, Viljami Lestinen).

M17 4×300 m (11.9.) 1) HKV 2.27,68 (Viljami Heinonen, Aapo Reinikainen, Oliver Asikainen, Viljami Lestinen). Alkuerät (11.9.) 1. erä 1) HKV 2.33,53Q (Viljami Heinonen, Aapo Reinikainen, Oliver Asikainen, Viljami Lestinen), 6) KU-58 2.42,57 (Juska Torkkola, Santtu Heiskanen, Eero Wuoti, Joona Heiskanen); 2. erä ) EspTa (Eerik Nyyssönen, Teodor Veselinovic, Luka Veselinovic, Waltteri Koenkytö).

M17 4×100 m aidat (11.9.) 2. erä 3) VantSa 58,70 PB (Eeli Mäkelä, Ukko Ikonen, Tumi Siranko, Nooa Merimaa).

M17 3×800 m (10.9.) 1) HKV 6.14,52 (Viljami Lestinen, Jaakko Siltala, Oliver Asikainen), 2) KU-58 6.14,83 (Tero Korpi, Santtu Heiskanen, Joona Heiskanen).

P15 4×100 m (10.9.) 6) KU-58 47,98 (Niko Tilander, Juska Torkkola, Justus Korvenpää, Vili Hahto). Alkuerät (10.9.) 1. erä 3) HKV 48,37 (Aarni Anttila, Peik Riska, Joona Savolainen, Aarne Hannikainen); 3. erä 5) EspTa 50,08 (August Mikkola, Ville Hanttu, Teodor Veselinovic, Tarmo Aapro); 4. erä 2) KU-58 47,79 (Niko Tilander, Juska Torkkola, Justus Korvenpää, Vili Hahto).

P15 4×800 m (11.9.) 3) HKV 8.59,88 (Peik Riska, Jerry Vilenius, Leo Kervinen, Aarni Anttila), 4) KU-58 9.02,83 (Justus Korvenpää, Leevi Piispanen, Niko Tilander, Vili Hahto).

P15 4×80 m aidat Alkuerät (10.9.) 4. erä 3) EspTa 55,02 (Teodor Veselinovic, August Mikkola, Ville Hanttu, Tarmo Aapro).

N 4×100 m Alkuerät (10.9.) 2. erä 5) EspTa 68,06 (Minea Fogelholm, Anna Pursiainen, Julia Ihantola, Eveliina Määttänen).

N 4×400 m (11.9.) 4) EspTa 3.50,50 PB (Julia Ihantola, Anna Pursiainen, Viivi Patronen, Eveliina Määttänen), 6) HKV 3.57,28 (Laura Kolehmainen, Säde Laitinen, Rauha Buchwald, Moona Latvala).

N 3×3000 m kävely (11.9.) 1) EspTa 42.53,86 kk (Hele Haapaniemi, Ella Rautawaara, Enni Nurmi), 4) RekRai 52.38,55 (Anna-Maj Vierikko, Helmi Köykkä, Taika Nurro), 5) VantSa 55.21,35 (Elina Vakkilainen, Rosaliina Hiltunen, Heidi Vakkilainen).

N 4000 m viesti (10.9.) 4) HKV 11.54,05 (Moona Latvala, Laura Kolehmainen, Rauha Buchwald, Suvi Selvenius), 8) EspTa 12.27,18 (Lotta Penttinen, Viivi Patronen, Eveliina Määttänen, Emma Hakala).

N19 4×100 m Alkuerät (10.9.) 2. erä 5) HKV 52,21 (Lilja Koskela, Hanna-Maija Siltanen, Emilia Voutilainen, Iida Lounela); 3. erä 5) EspTa 51,97 (Viivi Sandberg, Emilia Chandras, Anni Nurminen, Ruusu Saarela).

N19 4×400 m (11.9.) 2. erä 6) HKV 4.18,01 (Iida Lounela, Hanna-Maija Siltanen, Mona Korelin, Lilja Koskela).

N17 4×100 m (10.9.) 4) HKV 48,74 (Siiri Siirtola, Terhi Vehko, Elle Ceder, Edesa Gashi), 7) EspTa 50,34 (Kia Suni, Matilda Helminen, Elli Rantala, Martta Valtonen). Alkuerät (10.9.) 2. erä 3) EspTa 49,93 (Kia Suni, Matilda Helminen, Elli Rantala, Martta Valtonen); 3. erä 2) HKV 48,79 (Siiri Siirtola, Terhi Vehko, Elle Ceder, Edesa Gashi).

N17 4×300 m (11.9.) 1) HKV 2.43,16 (Siiri Siirtola, Venla Virrantuomi, Terhi Vehko, Elle Ceder). Alkuerät (11.9.) 1. erä 3) EspTa 2.59,38 (Tara Sohlo, Noora Niininen, Matilda Lahti, Lena Liimatainen); 2. erä 1) HKV 2.52,05Q (Chantelle Peter, Venla Virrantuomi, Elle Ceder, Terhi Vehko), 5) ViipU 3.01,52 (Nataliya Rozhnova, Ronja Kempas, Aida Jokiranta, Jade Oravainen).

N17 4×100 m aidat (11.9.) 1. erä 1) HKV 63,72 (Siiri Siirtola, Chantelle Peter, Terhi Vehko, Evita Santala).

N17 3×800 m (10.9.) 1) HKV 6.56,49 (Säde Laitinen, Venla Virrantuomi, Elle Ceder), 6) HKV 7.32,75 (Chantelle Peter, Marianne Salmi, Terhi Vehko).

T15 4×100 m (10.9.) 1. erä 4) EspTa 51,82 (Elle Saari, Edit Palmén, Mia Flink, Olivia Rautiainen); 2. erä 6) EspTa 50,63 (Matilda Lahti, Lena Liimatainen, Camilla Junes, Tara Sohlo), 7) HKV 51,18 (Jenni Hirvonen, Taimi Vallinoja, Iida Riutankoski, Iida Tossavainen). Alkuerät (10.9.) 2. erä 3) ViipU 52,72 (Amelie Dosseh, Jade Oravainen, Matilda Tuovinen, Sara Söderman); 3. erä 5) HelsTa 55,17 (Milka Koivukoski, Elsi Lukasczyk, Aura Arvas, Emilia Koppatz); 5. erä 1) HKV 50,79 (Jenni Hirvonen, Taimi Vallinoja, Iida Riutankoski, Iida Tossavainen), 2) EspTa 50,87 (Matilda Lahti, Lena Liimatainen, Camilla Junes, Tara Sohlo); 6. erä 3) EspTa 51,36 (Elle Saari, Edit Palmén, Mia Flink, Olivia Rautiainen).

T15 4×800 m (11.9.) 1. erä 1) EspTa 10.19,49 (Nella Hjort, Isabella Tuulari, Klaara Mertsalo, Emilia Tulokas); 2. erä 1) EspTa 9.38,52 PB (Ebba Miettinen, Livia Kytömaa, Ella Rautawaara, Anni Jantunen), 4) HKV 9.59,87 (Fanny-Amanda Seppälä, Iida Riutankoski, Taika Henttonen, Taimi Vallinoja).

T15 4×80 m aidat (10.9.) 1. erä 1) HKV 48,82 (Minni Ruska, Iida Riutankoski, Naima Sainio, Iida Tossavainen). Alkuerät (10.9.) 1. erä 1) HKV 49,51 (Minni Ruska, Iida Riutankoski, Naima Sainio, Iida Tossavainen); 4. erä 1) ViipU 51,34 (Ronja Kempas, Jade Oravainen, Sara Söderman, Amelie Dosseh); 6. erä 3) HelsTa 53,29 (Elsi Lukasczyk, Milka Koivukoski, Saga Laine, Aura Arvas); 7. erä 1) EspTa 48,66 (Elle Saari, Edit Palmén, Tara Sohlo, Mia Flink), 4) HelsTa 1.00,76 PB (Saima Helminen, Veera Kaleva, Venla Kaleva, Emilia Koppatz).

 

10.9. Oulu, 56. Oulun juoksu:

N 10 km tiejuoksu/RR 2) Maiju Welling (-88) TriSuomi 39.43 PB.

 

10.9. Kurikka/J, Jalasjärven heitto-ottelut:

N45 Kuula/SP (4,00 kg) 1) Anja Lammi (-77) HKV 8,06.

N45 Kiekko/DT (1,00 kg) 1) Anja Lammi (-77) HKV 21,69.

N45 Painonheitto/WT (9,07 kg) 1) Anja Lammi (-77) HKV 6,82.

N45 Moukari/HT (4,00 kg) 1) Anja Lammi (-77) HKV 25,19.

N45 Keihäs/JT (600 g) 1) Anja Lammi (-77) HKV 25,79.

 

10.9. Lapinlahti, Syyssataset:

M 100 m (+0,5) 2) Veli-Matti Mannila (-79) HelsTa 14,82.

M 200 m (+0,2) 2) Veli-Matti Mannila (-79) HelsTa 30,40.

M 400 m 1) Veli-Matti Mannila (-79) HelsTa 67,45.

 

10.9. Kouvola/I, Aikuisurheilijoiden heittocup 4/5:

M Moukari/HT (7,26 kg) 3) Harri Kivikko (-65) HKV 26,48.

M55 Kiekko/DT (1,50 kg) 3) Harri Kivikko (-65) HKV 25,75 PB.

M45 Kiekko/DT (2,00 kg) 1) Esa Katajainen (-73) HKV 27,73.

M45 Moukari/HT (7,26 kg) 1) Esa Katajainen (-73) HKV 41,33.

N60 Kiekko/DT (1,00 kg) 1) Erja Rinne (-60) HKV 23,96.

N60 Painonheitto/WT (5,45 kg) 1) Erja Rinne (-60) HKV 14,73.

N60 Moukari/HT (3,00 kg) 1) Erja Rinne (-60) HKV 36,13.

 

10.9. Alavus/T, Kesän ennätysten murskajaiset:

T11 60 m 1. erä (-1,2) 2) Mona Merikukka (-11) ViipU 10,45.

 

10.9. Uusikaupunki, Heitto-ottelu:

T11 Kuula/SP (2,00 kg) 3) Mira Montonen (-11) EspTa 7,96.

T11 Kiekko/DT (0,60 kg) 2) Mira Montonen (-11) EspTa 27,77.

T11 Moukari/HT (2,50 kg) 1) Mira Montonen (-11) EspTa 27,43.

T11 Keihäs/JT (400 g) 3) Mira Montonen (-11) EspTa 22,24.

T11 Heittomoniottelu (2,00 kg) 3) Mira Montonen (-11) EspTa 1419 PB.

 

10.9. Akaa/V, Valtin heitot:

T15 Kuula/SP (3,00 kg) 2) Emma Valkila (-09) HKV 10,17 PB kk13.

 

10.9. Tallinn EST:

M Puolimaraton/Halfmarathon 15) Jussi-Pekka Partanen (-80) RunClub 1.13.37 PB, 109) Pamir Ismail (-92) TapE 1.26.45 PB, 208) Mikko Missi (-75) (Helsinki) 1.33.29, 573) Tapani Syri (-45) (Espoo) 1.47.09, 1232) Matti Hannola (-51) (Helsinki) 2.20.49, 1431) Heikki Mattila (-50) HKV 2.42.21 PB.

N Puolimaraton/Halfmarathon 21) Leena Mäkäräinen (-88) KU-58 1.30.11, 701) Sari Nuotio (-60) HelsJy 2.23.39.

 

8.9. Kirkkonummi, Regiontävling:

M Pituus/LJ 1) Mauri Merikanto (-54) HelsKT 4,06 (+0,5).

P15 Pituus/LJ 1) Oliver Lindqvist (-08) KirkkonU 4,81 (+0,2) PB, 2) Samu Laakso (-00) TapE 5,91 (+0,1).

N 100 m aidat/hurdles (84 cm) (+0,1) 1) Viivi Avikainen (-87) ViipU 14,32, ) Iiris Mikkonen (-04) KirkkonU .

N19 Pituus/LJ 2) Veera Mikkonen (-06) KirkkonU 4,70 (-0,3).

T15 Pituus/LJ 1) Elle Kukkonen (-09) KirkkonU 4,05 (+0,3) PB, 2) Anna Larjava (-09) KirkkonU 4,20 (+0,8), 3) Saina Lavi (-08) KirkkonU 4,37 (+0,3), 4) Merell Sarjas (-08) KirkkonU 4,13 (+0,4), 5) Lotta Larjava (-08) KirkkonU 3,85 (+0,6), 6) Olga Teppo (-08) KirkkonU 3,83 (+0,8) PB.

T15 Kuula/SP (3,00 kg) 1) Lotta Larjava (-08) KirkkonU 8,97, 2) Saina Lavi (-08) KirkkonU 8,81 PB, 3) Anna Larjava (-09) KirkkonU 7,10 PB, 4) Merell Sarjas (-08) KirkkonU 6,55 PB, 5) Hanna Kotakallio (-08) KirkkonU 6,27 PB, 6) Elle Kukkonen (-09) KirkkonU 6,16 PB.

 

8.9. Kirkkonummi, Klubbmästerskap 4:

T13 Kiekko/DT (0,60 kg) 2) Mariana Asikainen Muñoz (-10) EspTa 19,90 PB, 3) Johanna Kumpulainen (-10) EspTa 19,82 PB.

T13 Keihäs/JT (400 g) 1) Mariana Asikainen Muñoz (-10) EspTa 22,24, 3) Johanna Kumpulainen (-10) EspTa 19,60.

T9 Kiekko/DT (0,60 kg) 1) Mikaela Asikainen Muñoz (-14) EspTa 8,60 PB.

T9 Keihäs/JT (400 g) 1) Mikaela Asikainen Muñoz (-14) EspTa 9,63 PB.

 

8.9. Tammela, Ryskeen kesäcup 5:

M 100 m (+0,1) 1) Hannes Nieminen (-03) LeppSi 11,86, 3) Veijo Kylmäpuro (-60) HKV 14,10.

M Moukari/HT (7,26 kg) 1) Max Lampinen (-04) KU-58 68,04 PB kk19.

M17 100 m (+0,3) 1) Lauri Kylmäpuro (-06) HKV 11,87.

P9 400 m 1) Eetu Rantala (-13) EspTa 80,53 PB.

P9 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone) 1) Eetu Rantala (-13) EspTa 3,40 ().

 

8.9. Nurmijärvi, HSL Group moukari 3:

M Moukari/HT (7,26 kg) 2) Esa Paukku (-66) HelsTa 24,68.

P13 Moukari/HT (3,00 kg) 4) Eetu Tilander (-10) KU-58 15,50 PB.

N17 Moukari/HT (3,00 kg) 1) Tara Hatakka (-06) VantSa 52,04, 2) Wilma Simonen (-05) KU-58 48,67.

T15 Moukari/HT (3,00 kg) 1) Emmi Grönroos (-07) VeikkVei 39,25.

T13 Moukari/HT (2,50 kg) 2. erä 3) Mira Montonen (-11) EspTa 27,20.

 

7.9. Helsinki/E, Pk. kilpailu:

M70 Korkeus/HJ 1) Lasse Kyrö (-49) HKV 1,17, 2) Veli-Markku Kauhajärvi (-50) HKV 1,14.

M55 Korkeus/HJ 1) Jukka Hannula (-66) HKV 1,56.

 

7.9. Helsinki/E, Nappulamestaruuskisat:

P13 100 m (+0,4) 1) Elis Sundholm (-09) HKV 13,09 PB, 2) Simeon Sivonen (-09) HKV 13,15 PB, 3) Aaron Adun (-09) HKV 13,55 PB, 4) Aslan Aitolehti (-10) HKV 14,95, 5) Urho Aro (-09) HKV 15,13 PB.

P13 Korkeus/HJ 1) Aaron Adun (-09) HKV 1,35, 2) Urho Aro (-09) HKV 1,30.

P11 60 m 1. erä (-0,4) 1) Emil Pakkala (-11) HKV 9,83 PB, 2) Roope Asikainen (-12) HKV 10,33, 3) Johannes Fournistakis (-12) HKV 10,49 PB, 4) Joona Kananoja (-12) HelsTa 11,06 PB, 5) Tarmo Aro (-12) HKV 11,12 PB; 2. erä (-0,6) 1) Leo Aaltonen (-12) HKV 9,38 PB, 2) Kaarlo Korkeavuori (-12) HKV 9,62 PB, 3) Lauri Nikkilä (-11) HKV 9,77, 4) Niklas Ylimutka (-12) HKV 10,53.

P11 600 m 1) Emil Pakkala (-11) HKV 2.00,86 PB, 2) Roope Asikainen (-12) HKV 2.01,30 PB, 3) Kaarlo Korkeavuori (-12) HKV 2.28,91 PB, 4) Tarmo Aro (-12) HKV 2.32,72 PB, 5) Joona Kananoja (-12) HelsTa 2.52,85 PB.

P11 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone) 1) Luukas Törmälä (-13) HKV 3,82 (), 2) Lauri Nikkilä (-11) HKV 3,79 (), 3) Kaarlo Korkeavuori (-12) HKV 3,65 () PB, 4) Emil Pakkala (-11) HKV 3,62 () PB, 5) Nooa Niemistö (-12) HKV 3,55 (), 6) Roope Asikainen (-12) HKV 3,42 (), 7) Johannes Fournistakis (-12) HKV 3,29 () PB, 8) Niklas Ylimutka (-12) HKV 3,19 () PB, 9) Joona Kananoja (-12) HelsTa 2,96 () PB, 10) Tarmo Aro (-12) HKV 2,89 () PB.

P9 40 m 1. erä 1) Tuukka Tamminen (-14) HKV 7,28, 2) Viktor Lehecka (-14) HKV 7,63, 3) Vilppu Sinisalo (-13) HKV 7,71 PB, 4) Frans Selin (-14) HKV 9,61, 5) Jerry Kananoja (-14) HKV 10,22 PB; 2. erä ) Oskari Kovaniemi (-13) EspTa 7,28, 1) Luukas Törmälä (-13) HKV 6,84, 2) Patrik Pusa (-14) HKV 7,11 PB, 3) Oliver Aaltonen (-14) HKV 7,52, 4) Alvar Björk (-14) HKV 7,72 PB.

P9 600 m 1) Luukas Törmälä (-13) HKV 2.15,81 PB, 2) Tuukka Tamminen (-14) HKV 2.17,09 PB, 3) Patrik Pusa (-14) HKV 2.19,42 PB, 4) Viktor Lehecka (-14) HKV 2.22,71 PB, 5) Alvar Björk (-14) HKV 2.28,33 PB, 6) Vilppu Sinisalo (-13) HKV 2.30,42 PB, 7) Jerry Kananoja (-14) HKV 3.22,54 PB.

P9 Kuula/SP (2,00 kg) ) Oskari Kovaniemi (-13) EspTa 8,14, 1) Vilppu Sinisalo (-13) HKV 5,05 PB, 2) Tuukka Tamminen (-14) HKV 4,90, 3) Viktor Lehecka (-14) HKV 4,85 PB, 4) Patrik Pusa (-14) HKV 4,78 PB, 5) Alvar Björk (-14) HKV 4,66 PB, 6) Oliver Aaltonen (-14) HKV 4,26, 7) Frans Selin (-14) HKV 2,64 PB, 8) Jerry Kananoja (-14) HKV 2,41 PB.

T15 100 m (+0,3) 1) Iida Tossavainen (-07) HKV 13,20, 2) Minni Ruska (-07) HKV 13,41 PB, 3) Hanna Koistinen (-08) HKV 14,19, 4) Favour Ntuison (-08) HKV 14,83, 5) Olivia Hämäläinen (-08) HKV 15,88 PB, 6) Aamu Hulmi (-07) HKV 15,92.

T15 Kuula/SP (3,00 kg) 1) Iida Tossavainen (-07) HKV 10,06 PB, 2) Olivia Hämäläinen (-08) HKV 10,04 PB, 3) Emma Valkila (-09) HKV 9,72 PB, 4) Sirian Öhrnberg (-08) HKV 8,10, 5) Siiri Lehti (-09) HKV 7,98 PB, 6) Venla Keto (-07) HKV 7,86, 7) Aamu Hulmi (-07) HKV 6,33 PB.

T13 100 m 1. erä (+0,7) 1) Sofia Bucht (-09) HKV 14,03 PB, 2) Olivia Aaltonen (-09) HKV 14,36, 3) Alina Virtanen (-10) HKV 15,14 PB, 4) Luna Lee (-09) HKV 15,15, 5) Maiju Mettälä (-09) HKV 15,27 PB, 6) Liia Suurjoki (-09) HKV 15,92, 7) Emilia Frösén (-10) HKV 16,25 PB, 8) Anna Hirsto (-09) HKV 16,40 PB; 2. erä (-0,5) 1) Iida Perttula (-09) HKV 13,85, 2) Matilda Levoranta (-09) HKV 14,15, 3) Meri Henttonen (-10) HKV 14,39, 4) Sade Hyvärinen (-09) HKV 14,70, 5) Emmi Riutankoski (-10) HKV 14,80 PB, 6) Siiri Lehti (-09) HKV 14,84 PB.

T13 600 m 1) Meri Henttonen (-10) HKV 1.53,68 PB, 2) Matilda Krause (-09) HKV 1.57,35 PB, 3) Alina Virtanen (-10) HKV 2.00,53 PB, 4) Maiju Mettälä (-09) HKV 2.01,52, 5) Iida Perttula (-09) HKV 2.02,29 PB, 6) Sofia Bucht (-09) HKV 2.05,31 PB, 7) Anna Hirsto (-09) HKV 2.05,62 PB, 8) Luna Lee (-09) HKV 2.07,22 PB, 9) Liia Suurjoki (-09) HKV 2.08,30.

T13 Korkeus/HJ 1) Matilda Levoranta (-09) HKV 1,40 PB, 2) Alina Virtanen (-10) HKV 1,35, 2) Fianna Myllyniemi (-10) HKV 1,35, 4) Emmi Riutankoski (-10) HKV 1,30 PB, 5) Sofia Bucht (-09) HKV 1,30 =PB, 6) Meri Henttonen (-10) HKV 1,30, 6) Luna Lee (-09) HKV 1,30, 8) Liia Suurjoki (-09) HKV 1,30 PB, 9) Emma Valkila (-09) HKV 1,25, 10) Sade Hyvärinen (-09) HKV 1,20 PB, 11) Siiri Lehti (-09) HKV 1,15.

T11 60 m 1. erä (+0,1) 1) Felica Myllyniemi (-12) HKV 9,98, 2) Jessica Wallius (-12) HKV 10,33, 3) Délia Rajalin (-12) HKV 10,38, 4) Minni Vilenius (-12) HKV 11,53; 2. erä (+0,2) 1) Delight Ntuison (-11) HKV 9,52, 2) Kerttu Kurikka (-12) HKV 9,91, 3) Rebecka Lietz (-11) HKV 10,00, 4) Lilian Mikkola (-12) HKV 10,06.

T11 600 m 1) Felica Myllyniemi (-12) HKV 2.06,54 PB, 2) Lilian Mikkola (-12) HKV 2.08,00 PB, 3) Kerttu Kurikka (-12) HKV 2.09,07 PB, 4) Rebecka Lietz (-11) HKV 2.10,23 PB, 5) Délia Rajalin (-12) HKV 2.27,54 PB, 6) Minni Vilenius (-12) HKV 2.39,74.

T11 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone) 1) Kerttu Kurikka (-12) HKV 3,94 (), 2) Felica Myllyniemi (-12) HKV 3,72 () PB, 3) Enia Gürler (-11) HKV 3,66 (), 4) Jessica Wallius (-12) HKV 3,64 (), 5) Rebecka Lietz (-11) HKV 3,62 (), 6) Lilian Mikkola (-12) HKV 3,37 () PB, 7) Délia Rajalin (-12) HKV 3,11 (), 8) Minni Vilenius (-12) HKV 2,73 ().

T9 40 m 1. erä 1) Meri Vaalas (-14) HKV 7,45, 2) Veera Pulkkanen (-13) HKV 7,61, 3) Tindra Jaakola (-13) HKV 7,73 PB, 4) Amira Vaha (-14) HKV 7,76 PB, 5) Mimosa Jahkola (-13) HKV 8,03 PB, 6) Déa Rajalin (-14) HKV 8,34; 2. erä 1) Ella Ahonen (-14) HKV 6,93 PB, 2) Enni Timisjärvi (-13) HKV 7,13 PB, 3) Kiana Kankare (-13) HKV 7,13, 4) Isla Perttula (-14) HKV 7,19, 5) Meeri Aro (-14) HKV 7,46, 6) Lumi Gürler (-14) HKV 7,64, 7) Olivia Kovaniemi (-13) EspTa 7,67, 8) Elviira Hämäläinen (-13) HKV 7,87.

T9 600 m 1) Isla Perttula (-14) HKV 2.13,58 PB, 2) Enni Timisjärvi (-13) HKV 2.19,61 PB, 3) Mimosa Jahkola (-13) HKV 2.27,34 PB, 4) Kiana Kankare (-13) HKV 2.27,60 PB, 5) Elviira Hämäläinen (-13) HKV 2.33,09 PB, 6) Lumi Gürler (-14) HKV 2.39,04 PB, 7) Veera Pulkkanen (-13) HKV 2.42,16 PB, 8) Ella Ahonen (-14) HKV 2.42,55 PB, 9) Tindra Jaakola (-13) HKV 2.42,57 PB, 10) Meeri Aro (-14) HKV 2.45,42 PB.

T9 Kuula/SP (2,00 kg) 1) Kiana Kankare (-13) HKV 6,03, 2) Olivia Kovaniemi (-13) EspTa 5,79, 3) Isla Perttula (-14) HKV 5,73, 4) Lumi Gürler (-14) HKV 4,56, 5) Meeri Aro (-14) HKV 4,26, 6) Ella Ahonen (-14) HKV 4,05 PB, 7) Tindra Jaakola (-13) HKV 3,92 PB, 8) Mimosa Jahkola (-13) HKV 3,79 PB, 9) Elviira Hämäläinen (-13) HKV 3,66 PB, 10) Veera Pulkkanen (-13) HKV 3,53, 11) Meri Vaalas (-14) HKV 3,53, 12) Enni Timisjärvi (-13) HKV 3,33, 13) Déa Rajalin (-14) HKV 2,35.

 

7.9. Janakkala, Puuhamaacup:

M 400 m 1) Christer Strömberg (-60) HKV 60,73.

 

6.9. Espoo/O, Espoon, Kauniaisten ja Kirkkonummen ylä- ja ala-asteen kilpailut:

P15 100 m (+0,0) 4) Daniel Räihä  (Espoo) 13,29 PB, 6) Robert Lindholm (-75) (Espoo) 13,68 PB.

P15 Kuula/SP (3,00 kg) 2) Alex Markelin  (Espoo) 11,12 PB.

P14 100 m 2. erä (+0,5) 2) Edward Charpentier  (Espoo) 12,94 PB.

P13 100 m 2. erä (-1,5) 4) Oscar Saxén (-09) EspTa 15,14 PB.

P13 Kuula/SP (3,00 kg) 6) Alex Skutnabb (-09) HKV 7,35 PB.

P12 600 m 17) Alex Lehtinen (-96) (Espoo) 2.13,31 PB.

T15 100 m (+0,8) 1) Amanda Donner  (Espoo) 14,34 PB, 5) Saga Henriksson  (Espoo) 14,89 PB.

T15 Pituus/LJ 2) Jeanette Degerth (-06) (Espoo) 4,44 (+0,6) PB, 4) Jennie Nerdrum  (Espoo) 4,21 (+0,3) PB, 5) Amanda Donner  (Espoo) 4,20 (+0,2) PB.

T14 100 m 2. erä (+0,2) 2) Olga Teppo (-08) KirkkonU 15,05.

T14 Keihäs/JT (400 g) 4) Olga Teppo (-08) KirkkonU 13,64 PB.

T13 100 m 1. erä (-0,1) 3) Olivia Eriksson (-09) VeikkVei 15,33 PB; 2. erä (+0,8) 2) Sonja Dahlbacka (-09) EspTa 14,74 PB.

T13 Pituus/LJ 3) Olivia Eriksson (-09) VeikkVei 4,03 (-0,1) PB, 4) Vilma Metsälä (-09) EspTa 3,82 (-0,8) PB.

T13 Keihäs/JT (400 g) 1) Vilma Metsälä (-09) EspTa 16,06 PB.

T12 60 m (+0,3) 1) Olivia Kirjonen (-10) EspTa 8,69 PB, 2) Linn Leppävuori  (Espoo) 9,06 PB. Alkuerät 1. erä (+0,4) 1) Linn Leppävuori  (Espoo) 9,11 PB; 2. erä (-0,4) 3) Rebecka Lietz (-11) HKV 9,86; 5. erä (+0,7) 1) Olivia Kirjonen (-10) EspTa 8,77 PB.

T12 600 m 1) Linn Leppävuori  (Espoo) 1.57,55 PB.

T12 Pituus/LJ 1) Olivia Kirjonen (-10) EspTa 4,46 (), 7) Rebecka Lietz (-11) HKV 3,82 () PB.

T10 60 m Alkuerät 5. erä (+0,1) 5) Ella Koivu (-03) EspTa 11,05 PB.

T10 600 m 1) Elin Lagerblom (-13) EspTa 2.05,33 PB.

T10 Pituus/LJ 8) Elin Lagerblom (-13) EspTa 3,24 () PB.

 

6.9. Vantaa/M, Niko Niklanderin juhlajuoksu:

M 1500 m 4) Juhani Pietarinen (-87) KU-58 4.33,52 PB, 5) Timo Nikula (-78) RunClub 4.34,80 PB, 6) Antti Rikkinen (-80) HelsJuo 4.40,45 PB, 7) Pekka Autere (-79) (Helsinki) 4.50,19 PB, 9) Vesa Seiriö (-82) Downt 5.02,17 PB, 10) Olli Laitila (-78) Downt 5.07,31 PB, 11) Ossi Kokkonen (-74) Downt 5.09,84, 14) Jukka-Pekka Hassinen (-60) KU-58 5.32,10, 15) Niko Niklander (-78) Downt 5.44,15, 16) Joona Niemi (-80) Downt 5.47,75, 17) Kalle Iloranta (-77) Downt 5.50,30 PB, 18) Jaska Sainio  Downt 5.53,38 PB, 19) Aleksi Etholén  Downt 5.57,40 PB, 20) Jani Markkanen  Downt 6.29,83 PB.

M 5000 m 1) Aki Nummela (-85) HKV 15.13,38, 7) Timo Nikula (-78) RunClub 17.03,12 PB, 8) Toni Janka (-83) KU-58 17.25,22 PB, 9) Juha Löppönen (-78) HelsJy 17.26,83, 10) Aleksi Harkko (-89) RunClub 17.42,35, 14) Juha Jumisko (-81) Downt 18.34,65 PB, 15) Kalle-Ville Luokola (-77) Downt 18.37,50 PB, 18) Jukka Ahokas (-73) KU-58 18.57,34, 19) Ossi Kokkonen (-74) Downt 19.00,88, 20) Mikko Mäkelä (-74) Downt 19.15,14, 21) Vesa Seiriö (-82) Downt 19.25,56 PB, 22) Mika Saukkonen (-69) Downt 20.28,34 PB, 23) Jukka-Pekka Hassinen (-60) KU-58 20.39,94, 24) Niko Niklander (-78) Downt 20.58,44 PB, 25) Lauri Palva (-59) KU-58 21.18,56, 26) Jaska Sainio  Downt 21.21,44 PB, 27) Juhani Kuittinen (-62) PakVi 21.22,49, 28) Janne Nurmi (-77) Downt 21.36,05.

N 1500 m 3) Anna Tarasova (-06) VantSa/RUS 5.31,84, 4) Minna Maasilta (-86) RunClub 5.33,80, 5) Elina Vakkilainen (-08) VantSa 5.34,97 PB, 6) Minttu Kanerva (-09) VantSa 5.57,29 PB, 7) Olga Tarasova (-06) VantSa/RUS 6.09,56.

N 5000 m 1) Anni Jantunen (-09) EspTa 17.56,02 PB SE14 SE13 kk17, 2) Jonna Railio (-87) HelsJy 18.27,20, 4) Minna Maasilta (-86) RunClub 19.30,59, 5) Laura Hievanen (-86) RunClub 20.33,36 PB.

 

5.9. Helsinki/E, Painon ja moukarin heittokilpailut:

M Moukari/HT (7,26 kg) 2) Max Lampinen (-04) KU-58 66,28 PB kk19, 3) Esa Katajainen (-73) HKV 39,73, 5) Esa Paukku (-66) HelsTa 24,30.

P15 Moukari/HT (4,00 kg) 1) Aarni Ikäheimo (-07) EspTa 36,67.

M80 Painonheitto/WT (5,45 kg) 1) Kyösti Poutiainen (-41) HKV 10,37.

M80 Moukari/HT (3,00 kg) 1) Kyösti Poutiainen (-41) HKV 28,34, 2) Kaarlo Valasjärvi (-39) HKV 27,50.

M70 Moukari/HT (4,00 kg) 1) Risto Karasmaa (-50) HelsTa 24,85.

M45 Moukari/HT (7,26 kg) 1) Esa Katajainen (-73) HKV 41,38.

N17 Moukari/HT (3,00 kg) 1) Aino Ikäheimo (-06) EspTa 51,01.

N75 Painonheitto/WT (4,00 kg) 1) Anna Maija Kukka (-46) HKV 9,47, 2) Liisa Niekka (-46) HKV 7,34.

N75 Moukari/HT (2,00 kg) 1) Anna Maija Kukka (-46) HKV 21,45 PB, 2) Liisa Niekka (-46) HKV 21,31.

N60 Painonheitto/WT (5,45 kg) 1) Erja Rinne (-60) HKV 14,32.

N60 Moukari/HT (3,00 kg) 1) Erja Rinne (-60) HKV 35,25.

 

5.9. Sipoo, Seuran mestaruuskilpailut 1:

M 100 m (+0,9) 6) Veli-Matti Mannila (-79) HelsTa 14,70.

M19 110 m aidat/hurdles (100 cm) (+1,1) 2) Jonatan Sperryn (-03) EspTa 15,21.

N 100 m (+1,6) 1) Katja Luukkola (-03) LeppSi 12,35.

 

3.9.-4.9. Helsinki, Maaottelu:

M 800 m (3.9.) 3) Ville Lampinen (-94) KU-58 1.48,96.

M 5000 m (4.9.) 2) Eero Saleva (-95) HKV 13.50,15 PB.

M Kolmiloikka/TJ (4.9.) 3) Veikko Nugraha (-97) EspTa 15,54 (+0,8).

M 10000 m kävely/Walk (4.9.) 2) Joni Hava (-99) EspTa 40.35,76 PB kk.

M17 100 m (3.9.) (-0,3) ) Kalle Hirvi (-05) ViipU .

M17 200 m (4.9.) (-2,0) 2) Kalle Hirvi (-05) ViipU 21,87.

M17 800 m (4.9.) 2) Oliver Asikainen (-05) HKV 1.59,17.

M17 Kiekko/DT (1,50 kg) (3.9.) 1) Mico Lampinen (-06) KU-58 55,40, 3) Joona Nieminen (-05) EspTa 48,70.

N 100 m (3.9.) (-0,6) 3) Anna Pursiainen (-03) EspTa 11,74.

N 200 m (4.9.) (-0,7) 5) Anna Pursiainen (-03) EspTa 23,79 PB.

N 800 m (3.9.) 5) Eveliina Määttänen (-95) EspTa 2.04,69.

N 10 km tiejuoksu/RR (3.9.) 6) Laura Manninen (-73) KU-58 35.01.

N 3000 m esteet/SC (3.9.) 6) Janette Vänttinen (-02) HKV 10.33,90 PB.

N 100 m aidat/hurdles (84 cm) (4.9.) (+0,3) 5) Saara Keskitalo (-00) EspTa 13,65.

N Pituus/LJ (4.9.) 6) Anne-Mari Lehtiö (-95) KU-58 5,93 (+0,7).

N 5000 m kävely/Walk (4.9.) 1) Enni Nurmi (-98) EspTa 21.43,44 PB kk.

N17 400 m (3.9.) 3) Elle Ceder (-06) HKV 57,62.

N17 2000 m esteet/SC (3.9.) 4) Miina Kilpeläinen (-05) ViipU 7.13,05.

N17 Seiväs/PV (4.9.) 4) Elli Rantala (-06) EspTa 3,34.

 

3.9. Kuopio, Rauhalahti Kuopio -maraton:

M Puolimaraton/Halfmarathon 18) Johannes Ollikainen (-77) (Espoo) 1.36.50.

 

3.9. Helsinki, Ruotsiottelu-10:

M 10 km tiejuoksu/RR 8) Karlos Kemppaala (-04) ViipU 31.38, 13) Tommi Hytönen (-90) KU-58 32.09, 16) Joonas Harjamäki (-86) HKV 33.12, 20) Tero Korpi (-06) KU-58 33.58 PB, 23) Lauri Miettinen (-87) EspTa 34.37 PB, 26) Timo Saloranta (-80) ViipU 35.05 PB, 28) Toni Pasanen (-92) EspTa 35.35 PB, 29) Marko Alasaukko-oja (-98) KU-58 35.45, 32) Mikko Välilahti (-88) (Helsinki) 36.17 PB, 34) Eeki Ruponen (-94) (Espoo) 36.50, 35) Frans Karkkimaa (-77) HelsJy 36.51 PB, 37) Juhani Pietarinen (-87) KU-58 37.16 PB, 39) Timo Jääskeläinen (-67) HelsJuo 37.24, 40) Juha Löppönen (-78) HelsJy 37.28, 49) Robert Granfelt (-90) (Helsinki) 38.42 PB, 50) Jukka Hakuni (-71) (Helsinki) 38.47 PB, 55) Joonas Laurila (-82) (Helsinki) 39.12 PB, 58) Jaakko Keinänen (-84) (Helsinki) 39.37 PB, 59) Markus Valtonen (-92) (Espoo) 39.38 PB, 61) Pasi Päällysaho (-62) HelsJuo 39.50, 63) Jussi Salo (-84) (Helsinki) 39.52, 65) Antti Riihimäki (-84) HelsJuo 39.53 PB, 68) Timo Tapio (-81) (Helsinki) 40.18 PB, 74) Petrus Tuoma (-93) (Helsinki) 40.58 PB, 77) Tero Lahti (-83) (Espoo) 40.59 PB, 80) Kenneth Broström (-82) (Espoo) 41.10 PB, 87) Atte Tigerstedt (-79) (Helsinki) 42.08, 91) Mika Särkelä (-74) ViipU 42.38, 114) Veijo Åberg (-66) HelsJuo 44.22, 130) Jukka-Pekka Hassinen (-60) KU-58 45.43, 133) Jukka Ahonen (-65) HelsJy 46.57, 168) Jari Viksten (-62) LeppSi 51.36 PB, 207) Jari Sainio (-61) KU-58 55.35.

N 10 km tiejuoksu/RR 8) Päivi Kauppinen (-73) HelsJuo 36.03, 12) Emma Hakala (-93) EspTa 37.50 PB, 18) Sanna Kullberg (-75) KU-58 39.25, 19) Laura Heikkilä (-86) RunClub 39.57, 20) Iina Lohvansuu (-92) KU-58 40.15 PB, 22) Leena Mäkäräinen (-88) KU-58 40.47, 24) Anne Lyytinen (-96) RunClub 41.21, 25) Maija Vallinoja (-66) HelsJuo 42.21, 26) Tea Grönfors (-83) RunClub 42.22 PB, 27) Aino Mikkola  (Helsinki) 42.45 PB, 28) Virpi Taipale (-74) KU-58 43.14, 31) Ella Toimela (-98) (Helsinki) 44.00 PB, 37) Heidi Kuivamäki (-82) TriSuomi 46.05 PB, 38) Riikka Tolvanen (-80) (Vantaa) 46.11 PB, 39) Johanna Hakala (-71) (Helsinki) 46.15 PB, 42) Aulikki Leivo (-80) HelsJy 46.41, 44) Suvi Kaunisto (-74) TriSuomi 47.14 PB, 46) Tanja Manninen (-81) KU-58 47.22 PB, 48) Mari Leppämäki (-69) RunClub 47.55 PB, 59) Armi Sutinen (-63) KU-58 49.06 PB, 64) Kati Valli (-76) (Helsinki) 49.38, 98) Heljä Franssila (-73) HKV 54.32, 104) Jaana Miettinen (-67) (Helsinki) 55.33, 148) Seija Nylund (-60) (Vantaa) 62.48 PB.

 

3.9. Vaasa, Vaasa-maraton:

M Puolimaraton/Halfmarathon 7) Andreas Sjöbacka (-89) (Helsinki) 1.26.53.

M Maraton/Marathon 2) Esa Turunen (-81) (Helsinki) 2.52.16.

N Puolimaraton/Halfmarathon 2) Anna Latva-Pukkila (-86) TriSuomi 1.32.39.

 

3.9. Helsinki, Kv. Mastersviesti:

M60 1000 m viesti 5) HKV 2.25,03 (Veijo Kylmäpuro, Esa Salminen, Jari Pantzar, Christer Strömberg).

 

3.9. Mäntsälä, Einarin tonni:

M 1000 m 2) Joel Vuohtoniemi (-04) ViipU 2.39,17 PB.

 

3.9. Kirkkonummi/V, Pohjola-seuracupin A-sarjan loppukilpailu:

M17 Kuula/SP (5,00 kg) ) Lenni Seppälä (-06) VeikkVei 8,45 PB.

P15 100 m 1. erä (+1,4) ) Otso Aalto (-13) VeikkVei 15,34 PB.

P15 2000 m ) Otso Vilhunen (-11) VeikkVei 7.19,40 PB.

P13 1000 m ) Lenni Kuitunen (-11) VeikkVei 3.52,03.

P13 Korkeus/HJ 13) Josiah Fincher (-11) VeikkVei 1,00.

P13 Moukari/HT (3,00 kg) ) Eino Leskinen (-11) VeikkVei 13,55 PB.

P11 1000 m ) Niilo Aalto (-12) VeikkVei 3.49,09 PB.

P11 60 m aidat/hurdles (60 cm) 1. erä ) Elvin Glad-Schreven (-12) VeikkVei .

P11 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone) ) Joonatan Ylä-Mäihäniemi (-11) VeikkVei 4,06 () PB.

P11 Keihäs/JT (400 g) ) Sisu Vilhunen (-13) VeikkVei 20,02.

 

3.9. Vantaa/M, Pohjola-seuracupin C-sarjan loppukilpailu:

M17 200 m 1. erä (+2,2) 2) Joona Heiskanen (-05) KU-58 23,86w, 3) Ukko Ikonen (-06) VantSa 25,00w.

M17 Pituus/LJ 3) Eeli Mäkelä (-06) VantSa 5,83 (+1,7) PB, 10) Ville Korhonen (-06) KU-58 4,52 (+0,8) PB.

M17 Kuula/SP (5,00 kg) 1) Anton Leppäaho (-05) KU-58 13,84 PB, 3) Tumi Siranko (-06) VantSa 11,68 PB.

P15 100 m 1. erä (+2,0) 1) Noel Joensuu (-08) VantSa 12,40 PB; 2. erä (+2,3) 3) Vili Hahto (-07) KU-58 11,88w.

P15 2000 m 2) Justus Korvenpää (-08) KU-58 6.29,74 PB, 10) Aron Huolman (-09) VantSa 7.43,03 PB.

P15 Seiväs/PV 3) Niko Tilander (-07) KU-58 2,85, 13) Rasmus Helasuo (-09) VantSa 2,00 PB.

P15 Kuula/SP (4,00 kg) 6) Nooa Merimaa (-08) VantSa 9,52, 8) Eero Wuoti (-07) KU-58 9,26 PB.

P13 1000 m 9) Oliver Ekman (-10) VantSa 3.32,94, 14) Miio Sistonen (-09) KU-58 3.45,12.

P13 60 m aidat/hurdles (76,20 cm) 2. erä (+1,1) 1) Pyry Heiskanen (-09) KU-58 9,42, 5) Julius Juslin (-10) VantSa 10,55 PB.

P13 Korkeus/HJ 5) Julius Saarinen (-09) VantSa 1,35, 13) Santeri Perkkiö (-10) KU-58 1,20.

P13 Moukari/HT (3,00 kg) 6) Julius Kurppa (-10) VantSa 22,26 PB, 12) Julius Laakso (-10) KU-58 16,05 PB.

P11 1000 m 14) Lauri Torro (-12) KU-58 4.13,18, 16) Emil Ahokas (-12) VantSa 4.26,67 PB.

P11 60 m aidat/hurdles (60 cm) 1. erä (+1,0) ) Tuure Nykänen (-12) KU-58 ; 2. erä (+2,2) 6) Karl Kerge (-13) VantSa 12,32 PB kk9.

P11 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone) 1) Erik Korpela (-12) VantSa 4,36 (+1,0), 13) Rasmus Puotsaari (-13) KU-58 3,41 (+1,0).

P11 Keihäs/JT (400 g) 4) Ossi Alanaatu (-11) KU-58 27,37, 5) Joona Toivonen (-12) VantSa 24,94.

N17 200 m 2. erä (+0,6) 4) Aava Lajunen (-05) VantSa 26,44 PB.

N17 Pituus/LJ 5) Milja Majuri (-05) VantSa 5,06 (+1,5), 6) Emma Simonen (-07) KU-58 5,03 (+1,8) PB.

N17 Kuula/SP (3,00 kg) 4) Jenna Vakkilainen (-05) VantSa 11,65, 8) Wilma Simonen (-05) KU-58 9,04 PB.

T15 100 m 1. erä (+1,4) 4) Niina Lankinen (-09) VantSa 14,47 PB.

T15 2000 m 10) Martta Haasanen  KU-58 8.05,50 PB, 15) Emilia Myyrä (-09) VantSa 8.38,86 PB.

T15 Seiväs/PV 4) Sonja Koskela (-07) VantSa 2,40 PB.

T15 Kuula/SP (3,00 kg) 3) Iida Muukka (-07) VantSa 11,51.

T15 1000 m kävely/Walk 2) Hilma Larvala (-09) KU-58 4.51,15 PB kk13, 5) Elina Vakkilainen (-08) VantSa 5.15,97.

T13 1000 m 5) Siina Haapala (-11) KU-58 3.27,36, 8) Viivi Paju (-09) VantSa 3.28,46.

T13 60 m aidat/hurdles (76,20 cm) 1. erä (+2,4) 2) Minea Junno (-09) VantSa 10,28w, 5) Usva Torro (-09) KU-58 11,13w.

T13 Korkeus/HJ 1) Minttu Kanerva (-09) VantSa 1,52, 5) Saara Torro (-11) KU-58 1,40 PB.

T13 Moukari/HT (2,50 kg) 4) Helmi Kuitunen (-09) KU-58 30,97 PB, 13) Inna Pirnes (-10) VantSa 19,80 PB.

T11 1000 m 1) Meeri Saha (-11) KU-58 3.35,93, 5) Sinna Lajunen (-11) VantSa 3.49,19 PB.

T11 60 m aidat/hurdles (60 cm) 2. erä (+0,4) 1) Taika Huttunen (-11) KU-58 9,73 PB kk11, 5) Seela Lajunen (-11) VantSa 11,57.

T11 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone) 1) Medina Nieminen (-11) VantSa 4,23 (+1,8), 3) Helmi-Tuuli Heiskanen (-11) KU-58 4,05 (+1,9).

T11 Keihäs/JT (400 g) 2) Miida Wasström (-11) KU-58 26,04 PB, 4) Viivi Siren (-11) VantSa 21,50 PB.

 

3.9. Espoo/O, Pohjola-seuracupin superfinaali:

M17 200 m 1. erä (+0,3) 4) Lac Torkkeli (-12) EspTa 33,28 PB; 2. erä (+0,4) 1) Viljami Heinonen (-05) HKV 23,47 PB; 3. erä (+0,3) 3) Lauri Kylmäpuro (-06) HKV 23,72, 4) Waltteri Koenkytö (-05) EspTa 23,79.

M17 Pituus/LJ 3) Viljami Lestinen (-06) HKV 5,97 (+0,6), 5) Eerik Nyyssönen (-05) EspTa 5,58 (-0,8), 7) Aapo Reinikainen (-06) HKV 5,57 (-0,3) PB, 14) Jalmar Männistö (-12) EspTa 3,53 (+1,0) PB.

M17 Kuula/SP (5,00 kg) 3) Matias Tapanainen (-05) EspTa 13,30 PB, 6) Henrik Lounela (-06) HKV 9,35 PB, 9) Luka Kaseva (-06) EspTa 9,06 PB, 10) Jaakko Siltala (-05) HKV 9,03 PB.

P15 100 m 1. erä (-0,9) 3) Ville Hanttu (-08) EspTa 12,79 PB, 5) Roope Jokinen (-08) HKV 14,21 PB; 2. erä (-0,5) 2) Teodor Veselinovic (-08) EspTa 12,66 PB; 3. erä (+0,0) 5) Aarni Anttila (-07) HKV 12,15 PB.

P15 2000 m ) Leo Kervinen (-08) HKV , 3) Jerry Vilenius (-07) HKV 6.34,03, 6) Emil Alajoutsijärvi (-07) EspTa 6.49,21, 14) Olli Jantunen (-12) EspTa 7.51,54 PB.

P15 Seiväs/PV 4) Urho Aro (-09) HKV 3,20 =PB =kk13, 11) Aapeli Oila (-08) EspTa 1,90 =PB, 11) Daniel Lee (-07) HKV 1,90.

P15 Kuula/SP (4,00 kg) 5) Peik Riska (-07) HKV 11,34 PB, 9) Aarni Ikäheimo (-07) EspTa 10,69 PB, 12) Valtteri Asikainen (-08) HKV 8,46, 15) Joona Korte (-07) EspTa 7,11.

P15 1000 m kävely/Walk ) Ohto Heiskanen (-07) HKV , 4) Yrjänä Renvall (-09) EspTa 5.20,36 PB kk13.

P13 1000 m 10) Nooa Paavola (-10) EspTa 3.23,00 PB, 11) Emil Tuominen (-10) EspTa 3.24,35 PB, 14) Jesse Hirvonen (-09) HKV 3.33,30.

P13 60 m aidat/hurdles (76,20 cm) 1. erä (+0,1) 6) Viktor Kotinurmi (-10) EspTa 11,91 PB; 2. erä (+0,3) 1) Simeon Sivonen (-09) HKV 10,03, 4) Luka Kielinen (-09) EspTa 11,42 PB; 3. erä (-2,6) 3) Jussi Wesanko (-09) HKV 10,10.

P13 Korkeus/HJ 1) Aaron Adun (-09) HKV 1,50 =PB, 3) Elis Sundholm (-09) HKV 1,45, 11) Santeri Tolvanen (-10) EspTa 1,35 PB, 14) Wilhelm Gylling (-10) EspTa 1,10.

P13 Moukari/HT (3,00 kg) ) Tapio Jallinoja (-10) EspTa , 6) Rasmus Kalkas (-10) HKV 16,68, 8) Dani Timonen (-10) HKV 16,35 PB, 9) Oskari Kovaniemi (-13) EspTa 15,88 PB kk9.

P11 1000 m 1) Lucas Lagerblom (-11) EspTa 3.15,29 PB, 2) Dhruv Sarkhel (-11) HKV 3.21,08 PB, 3) Martin Maula (-12) EspTa 3.21,55 PB kk10, 15) Anton Perttula (-11) HKV 3.38,25.

P11 60 m aidat/hurdles (60 cm) 1. erä (-0,4) 1) Alfons Rautawaara (-11) EspTa 11,73 PB; 2. erä (-0,4) 3) Viljami Viita (-12) EspTa 11,51 PB, 5) Lauri Nikkilä (-11) HKV 11,98; 3. erä (+0,8) 2) Roope Suoniemi (-11) HKV 10,46 PB.

P11 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone) 5) Luukas Törmälä (-13) HKV 4,02 () PB, 7) Miko Sohlo (-11) EspTa 3,90 (), 9) Aleksi Ivars (-11) HKV 3,82 () PB, 13) Luca Banda (-11) EspTa 3,51 ().

P11 Keihäs/JT (400 g) 2) Arn Pitkänen (-12) EspTa 30,61 PB, 6) Sebastian Sappinen (-11) EspTa 25,36 PB, 9) Samuel Saranen (-12) HKV 22,66, 12) Jan Kujansivu (-11) HKV 19,91.

N17 200 m 1. erä (-0,8) 6) Sofia Tanner (-05) EspTa 29,22; 2. erä (-0,7) 1) Chantelle Peter (-06) HKV 27,42; 3. erä (-1,2) 2) Terhi Vehko (-05) HKV 26,77 PB, 5) Martta Valtonen (-05) EspTa 27,78.

N17 Pituus/LJ 2) Siiri Siirtola (-05) HKV 5,35 (+0,2), 8) Mia Flink (-07) EspTa 4,95 (+0,6), 10) Edit Palmén (-07) EspTa 4,89 (-2,5), 12) Venla Virrantuomi (-06) HKV 4,82 (+1,6) PB.

N17 Kuula/SP (3,00 kg) 5) Aino Ikäheimo (-06) EspTa 11,58, 6) Olivia Siitarinen (-05) EspTa 11,28, 9) Evita Santala (-05) HKV 10,24, 14) Kira Koskiniemi (-06) HKV 8,18 PB.

T15 100 m 1. erä (-0,3) 1) Matilda Lahti (-07) EspTa 13,30, 3) Iida Riutankoski (-07) HKV 13,70; 2. erä (-0,3) 1) Lena Liimatainen (-08) EspTa 13,15, 2) Iida Tossavainen (-07) HKV 13,16.

T15 2000 m 1) Anni Jantunen (-09) EspTa 6.40,00 PB kk13, 4) Taimi Vallinoja (-07) HKV 6.59,92, 6) Taika Henttonen (-08) HKV 7.22,35 PB, 12) Nanna Sohlo (-07) EspTa 8.10,14 PB.

T15 Seiväs/PV 2) Jenni Hirvonen (-07) HKV 2,75, 5) Isabella Tuulari (-09) EspTa 2,60 PB, 7) Anni Kujansivu (-09) HKV 2,45, 10) Tara Sohlo (-08) EspTa 2,10.

T15 Kuula/SP (3,00 kg) 10) Ronja Tuominen (-08) EspTa 9,38, 11) Emma Kantola (-07) EspTa 9,36 PB, 13) Olivia Hämäläinen (-08) HKV 9,30, 15) Sirian Öhrnberg (-08) HKV 8,31.

T15 1000 m kävely/Walk 1) Ella Rautawaara (-08) EspTa 4.11,26 PB SE14 SE14 kk14, 14) Lotta Lehtinen (-08) HKV 8.00,13 PB.

T13 1000 m 3) Emilia Tulokas (-09) EspTa 3.08,83 PB, 6) Sade Hyvärinen (-09) HKV 3.20,76, 8) Meri Henttonen (-10) HKV 3.23,07 PB, 15) Frida Palmén (-10) EspTa 3.39,91.

T13 60 m aidat/hurdles (76,20 cm) 2. erä (+0,8) 1) Isla Kimpimäki (-10) EspTa 9,91 PB, 2) Matilda Krause (-09) HKV 10,16 PB; 3. erä (-0,9) 2) Matilda Levoranta (-09) HKV 10,00 PB, 4) Emma Kimpimäki (-10) EspTa 10,17.

T13 Korkeus/HJ 3) Petra Pennanen (-09) HKV 1,40, 6) Laura Pietarinen (-10) EspTa 1,30, 6) Luna Lee (-09) HKV 1,30, 9) Alisa Männistö (-10) EspTa 1,25 =PB.

T13 Moukari/HT (2,50 kg) 1) Emma Valkila (-09) HKV 38,17 PB, 5) Iida Perttula (-09) HKV 31,28 PB, 7) Mira Montonen (-11) EspTa 28,96, 13) Johanna Kumpulainen (-10) EspTa 22,99 PB.

T11 1000 m 4) Felica Myllyniemi (-12) HKV 3.35,26 PB, 8) Lilli Salminen (-12) HKV 3.39,88 PB, 12) Meribel Väli (-12) EspTa 3.51,05, 13) Elin Lagerblom (-13) EspTa 3.51,29.

T11 60 m aidat/hurdles (60 cm) 1. erä (-1,2) 1) Sofia Kytömaa (-11) EspTa 10,87 PB, 4) Saga-Inger Korja (-11) HKV 11,47 PB; 2. erä (-0,1) 4) Minea Onnela (-11) HKV 11,61; 3. erä (+0,2) 2) Mila Sohlo (-11) EspTa 10,84 PB.

T11 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone) 2) Evelyn Ohia (-12) EspTa 4,54 (), 4) Saaga Lampi (-11) EspTa 4,39 (), 9) Kerttu Kurikka (-12) HKV 4,01 (), 14) Rebecka Lietz (-11) HKV 3,60 ().

T11 Keihäs/JT (400 g) 2) Oona Vanhanen (-11) EspTa 27,61, 8) Enia Gürler (-11) HKV 18,27 PB, 11) Jenni Haapanen (-12) EspTa 14,92, 16) Meeri Aro (-14) HKV 9,12.

 

3.9. Espoo/O:

P13 1000 m 15) Roope Asikainen (-12) HKV 3.42,21.

 

3.9. Meilen SUI:

M17 100 m (+0,5) 1) Alexander Mannerkorpi (-05) HKV 11,92 PB.

M17 Pituus/LJ 1) Alexander Mannerkorpi (-05) HKV 6,44 (-1,7) PB